Juba aegade algusest on jutuvestmine olnud üks lihtsamaid viise, kuidas inimeste vahelisi sidemeid luua. Enda lugudest rääkimine ning teiste lugude kuulamine annab meile võimaluse näha olukordi teise vaatenurga alt ning loost tavaellu naastes võib see muuta isegi meie kõige sügavamaid tõekspidamisi.
Samas on sõnakunst ehk spoken word tänapäevase kirjanduse üks kõige edukamaid nähtusi, ühendades endas luulet, performatiivset kunsti ja improvisatsiooni. Selles žanris võib igaühest saada luule autor või esitaja ning spoken wordi esitlused saavad tihti esimeseks sammuks professionaalse kirjandusloome poole. Jutuvestmist ja spoken wordi ühendab võimalus rääkida oma lugu ning nautida kirjandust täiesti interaktiivsel ja kaasaegsel moel.
Inspiratsioonipäev „Express Yourself“ on täidetud loominguliste töötubadega, mis toimuvad 30. oktoobril Eesti LGBT Ühingu majas (Kaarli pst 5–1, Tallinn). Päev algab Eesti täiskasvanute ja noorte koolitaja Lee Jenneri sissejuhatusega, kes annab ülevaate sellest, mis on jutuvestmine, kuidas ja kus seda kasutada ning kuidas alustada enda lugude jutustamist.
Sellele järgneb Norra kirjaniku ja SLAM!poeedi Martine Johanseni meistriklass, kus osalejad saavad vajalikud teadmised ja oskused, kuidas kõige tõhusamalt kirjutada ja toimetada, täiustades samas ka oma tugevusi kirjanikuna.
Martine Johansen (sünd 1990) on Oslost pärit kirjanik, lektor ja SLAM! / spoken wordi poeet. Ta debüteeris kirjanikuna 2015. aastal romaaniga „Hvite jenter kan ikke synge blues” („Valged tüdrukud ei oska bluusi laulda“), millele kolme aasta pärast järgnes „Lykkelige mennesker har ikke bikkje“ („Õnnelikel inimestel pole lemmikloomi“). 2019. aastal andis ta koos Guro Sibekoga välja teose „Den store SLAM!boka“ („Suur SLAM!-i raamat“). 2020. aastal anti välja tema kolmas romaan „Vi har ikke fire nye år“ („Meil ei ole veel nelja lisa-aastat“).
Lisaks kirjutamisele on ta SLAM!-i poeetide ühenduse SLAM!kollektiveti juhatuse liige ning toimetaja queer-kultuuriajakirjas MELK, millele ta koos Anna Nafstadiga 2016. alguse pani. Ajakiri laienes 2018. queer-raamatute kirjastuseks nimega littMELK.
Lee Jenner on noorte ja täiskasvanute koolitaja. Ta on vabakutselise ja mitteametliku õpitreenerina noorsootöö valdkonnas tegutsenud nüüdseks juba 10 aastat. Lee läheneb õppimisele ja õpetamisele loominguliselt. Talle meeldib oma töös kasutada jutuvestmise erinevaid tahke ning usub inimeste ja nende jutustatud lugude maagiasse. Hetkel töötab Lee NordYouthis, mis on Põhjamaade üks kõige suuremaid noorteorganisatsioone, ning on koostamas oma esimest luulekogu.
Et luua kõigile turvaline ja mugav keskkond, on osalejate arv piiratud ning ette registreerimine kohustuslik.
Palun registreeru sündmusele siin: https://www.norden.ee/en/reg-link/
Programm*
Storytelling and Telling Our Stories – Lee Jenner
- 10.00 Welcome & getting to know each other
- 10.20 Introduction to storytelling
- 10.45 Sticky Stories
- The stories we tell others about ourselves are a bit like labels we give to ourselves. They tend to be sticky. How do we present ourselves to the world? Which are the stories that „define“ us?
- 11.15 Break
- 11.30 Living Libraries
- We are all a collection of stories. This method allows us all to transform into books. Where better to go and read them then at the library?
- 12.45 Conclusion of the Living Libraries method
13.00 Lunch
SLAM, Edit and Perform – Martine Johansen
- 14.00 SLAM POETRY - Amplify your voice
- The goal of this workshop is learning how to edit effectively, improve delivery, and tune in to your strengths as a slam poet.
- 15:15 Break
- 15:30 Editing and performing
- Editing and performing is about maximizing the potential of your text. In other words: as a writer, knowing how to edit and perform your work is essential. We will do quick-edits, as well as look at structure, perspective, messaging, literary devices, and ways you can use your voice and body language to make your text stand out.
- 17:00 Presenting and conclusions
* Korraldajad jätvad endale õiguse vajdusel programmiks muudatusi teha
NB! Kõigi tervise huvides järgime Eesti Valitsuse seatud piiranguid, mis tähendab, et sündmusel osalejatel peab olema ette näidata läbitud vaktsineerimiskuuri sertifikaat või viimase 180 päeva jooksul läbipõetud Covid-19 viiruse tõend..
Sündmus toimub Põhjamaade Ministrite Nõukogu, Nordplusi ja Eesti LGBT Ühingu koostöös.