Võitlus inimestega kaubitsemise vastu ja ohvrite abistamine
Euroopa Liit on toonud Põhja- ja Baltimaade inimkaubanduse vastast koostööd esile suurepärase näitena regionaalsest koostööst. 2000. aastate alguses viisid Põhja- ja Baltimaad ellu kõigis kaheksas riigis ellu mahuka naistega kaubitsemise ja vägivalla vastase kampaania. Balti riigid on Põhjalale ka väravaks koostööks Loode-Venemaaga.
Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis on korraldanud Läänemere piirkonnas mitmeid rahvusvahelisi inimkaubanduse vastaseid ja ohvrite abistamist käsitlevaid ekspertseminare, konverentse, ümarlaudu jne. Põhjamaade, Balti riikide ja Loode-Venemaa ühisprojektide eesmärk on olnud koolitada oma ala spetsialiste, tugevdada oma ala spetsialistide võrgustikku, et nad saaksid tõhusalt koos piiriüleseid kuritegusid lahendada.
2013. aasta sügisel otsustas Põhjamaade Ministrite Nõukogu jätkata inimkaubanduse vastases võitluses koostööd Balti riikidega ja Loode-Venemaaga. Jätkuprojekt, mille eest vastutas Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esindus, kandis nimetust Nordic – Baltic – North–West Russian Border Regional Cooperation Part II, Combating Trafficking in Human Beings for Forced Labour, Children and Sexual Exploitation. Projekt hõlmas nelja üritust. Esimene neist keskendus ohvrite värbamisele ja tuvastamisele, teine kohtumenetlusele, kolmas inimkaubanduse sotsiaalsetele tagajärgedele ning neljas ohvrite tuvastamisele. Projekti lõpetas 2015. aasta kevadel ekspertkonverents Vilniuses.
2015. aastal otsustas Põhjamaade Ministrite Nõukogu algatada kolmeaastase programmi (2015–2018), et võidelda inimkaubanduse vastu. Programmi eesmärk on läbi viia Läänemere piirkonnas konkreetseid algatusi inimkaubanduse ärahoidmiseks, kaubitsejate vastutusele võtmiseks ning ohvrite kaitsmiseks ja aitamiseks. Programm hõlmab projekte, millesse on kaasatud Põhjamaade, Balti riikide ja Loode-Venemaa asjatundjad selleks, et teha tihedamat koostööd, rajada inimkaubandusvastaseid võrgustikke, luua platvorme kogemuste ja teabe vahetamiseks ning välja anda ja juurutada suuniseid, mis aitavad tõhustada tööd võitluses inimkaubanduse vastu.
Leedus on Põhjamaade Ministrite Nõukogu toel välja töötatud soovitused ohvrite tuvastamiseks inimkaubanduse vastases võitluses, kohtueelseks uurimiseks ning institutsioonidevaheliseks koostööks.
Fotod inimkaubanduse vastaste projektide sündmustelt leiad meie pildigaleriist.
artiklid inimkaubanduse vastasest võitlusest
- Kokkuvõte inimkaubanduse ohvrite kaitse eksperdifoorumist (Tallinn 2017)
- Kokkuvõte inimkaubanduse vastase võitluse konverentsist (Tallinn 2016)
- Raport. Inimestega kaubitsemise vastu võitlemine Läänemerel: Põhja-Balti partnerlus reisilaevakompaniidega võitluses inimestega kaubitsemise ja smugeldamise ning võõrtööliste ekspluateerimise vastu Läänemere piirkonnas (inglise keeles)
- Norden.org (inglise keeles): Raport: Inimkaubitsemise juhtumite alane infovahetus. Põhjala riikide analüüs
- Norden.org (inglise keeles): Põhjamaade algatus inimkaubanduse vastaseks võitluseks
- Võimalikud lahendused ja ettepanekud võitluseks inimkaubandusega Põhjamaades ja Balti riikides
- Kokkuvõte inimkaubanduse ohvrite tuvastamise ekspertfoorumist (Vilnius 2015): Leedu inimkaubanduse juhtumite uurimine inspireerib kolleege Põhjamaades ja Balti riikides
- Kokkuvõte inimkaubanduse sotsiaalseid tagajärgi puudutavast ekspertfoorumist (Riia 2014): Inimkaubanduse ohvrid vajavad aastaid kestvat rehabiliteerimist
- Norden.org (inglise keeles): Põhjamaade ja Balti riikide koostöö fookus inimkaubanduse ohvritel
- Norden.org (inglise keeles): Vaja tõsta teadlikkust inimkaubanduse sotsiaalsetest tagajärgedest
- Kokkuvõte inimkaubandusjuhtumite kohtumenetlust puudutavast ekspertseminarist (Stockholm 2014): 4 probleemi inimkaubanduse vastasel võitlusel
- Kokkuvõte inimkaubanduse ohvrite värbamist ja tuvastamist puudutavast ekspertfoorumist (Tallinn 2014): Inimkaubanduse vastased spetsialistid: vaja on strateegilist pikaaegset teavituskampaaniat
- Norden.org (inglise keeles): Uus inimkaubanduse vastane algatus
- Lõpukonverents 2013 kokkuvõte: Inimkaubandus: ohvrite ja kurjategijate tuvastamine, katsumused ja uued suundumused
- Uudised.err.ee: Raigo Haabu: Eesti on inimkaubanduse ohvrite arvult Euroopa esikümnes