#naistEST

Sooline võrdõiguslikkus tähendab võrdseid õigusi ja võimalusi kõikides valdkondades – poliitikas, majanduses, igapäevaelus, see on inimõigus ja puudutab mõlemaid sugupooli. Feminism tõstatab küsimusi naiste ja meeste ebavõrdsuse kohta ühiskonnas ja seab kahtluse alla loodud ja kinnistunud normid.

Feministlikul liikumisel ja võitlusel soolise võrdõiguslikkuse eest on eesmärkide saavutamiseks veel pikk tee minna. Seda, kuivõrd oluline on tekitada diskussioon ebavõrdsuse teemal ja luua selle läbi teineteist austav tulevik, saab märgata meist igaüks.

4. märtsist kuni 30. aprillini toimub Tallinnas rida sündmusi koondpealkirja all #naistEST, mille fookuses on naiste õigused ja sooline võrdõiguslikkus – seda ka Põhjamaise vaatenurga alt. #naistEST raames tõstatab küsimusi kirjutamata reeglite kohta ühiskonnas. Näituste, filmiprogrammide ja arutelude eesmärk on ärgitada märkama ja mõtestama suhtumis- ja käitumismalle, mis takistavad naiste õiguste realiseerimist.

Okupatsioonide muuseumis on 8. märtsist kuni 30. aprillini avatud kolm erinevat näitust. Põhjamaid esindab näitus „Feministliku välispoliitika teerajajad. Naised Rootsi diplomaatias alates 1632 kuni tänapäevani“, Eestit „Eesti naisliikumise juubeliaasta: Marie Reisik 130“ ning Prantsusmaa vaatenurka „Cherchez la femme“.

Sealsamas Okupatsioonide muuseumis linastuvad 16. märtsist kuni 30. aprillini ka dokumentaalfilmid Põhjamaadest ja Prantsusmaalt ning toimuvad aruteluõhtud. Põhjamaadest näeb 30. märtsil kell 18 Rootsi režissööri Kristina Lindströmi filmi „Astrid“ (Rootsi 2015) Astrid Lindgreni elust ning 11. aprillil kell 18 Taani naisliikumise ajaloost pajatavat Mette Knudseni „Pikk tee“ (Taani 2016). Filmid on ingliskeelsete subtiitritega. Sissepääs on tasuta.

Kinos Artis näidatakse 4.-7. märtsini filmiprogrammi, kuhu kuulub Põhjamaade soolist võrdõiguslikkust käsitlev lühifilm „Tasakaal“ (autorid Maria Winther Olsen (Fääri saared), Josefine Pil (Taani) ja Ane Mikkelsen (Taani)). „Tasakaal“ on Põhjamaade Ministrite Nõukogu 2014. aasta võrdõiguslikkuse teemalise noorte lühifilmivõistluse võidutöö. Samuti näidatakse Prantsuse Instituudi ja Inimõiguste Instituudi poolt kokku pandud neljast temaatilisest mängufilmist koosnevat programmi: “Violette”, “Ilus aastaaeg”, “Mägede kuninganna” ja “Mis saab edasi?”. Filmiprogramm on tasuta.

#naistEST saab teoks Okupatsioonide muuseumi, Prantsuse Instituudi Eestis, Feministeeriumi, Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse ja Inimõiguste Instituudi koostöös.

Telli uudiskiri

  • Uudised
  • Sündmused
  • Toetuste tähtajad
  • Uurimisraportid